מאמרים

Boutros Boutros-Ghali / פנינה שיפמן, מדריכת פרומונרס

תפקידו של מזכ"ל האו"ם הינו אחד התפקידים המשפיעים בעולם. לפני קצת יותר מחודש, הלך לעולמו בגיל 93 אחד המזכ"לים הקודמים של האו"ם – בוטרוס בוטרוס גאלי. הוא כיהן בין השנים 1992-1996, בתקופה שהתאפיינה במלחמות אזרחים רבות ובחוסר יציבות. כמו כן, כהונתו הציגה בפניו גם אתגרים בדמות המשברים הרבים של סוף תקופת המלחמה הקרה בין רוסיה וארצות הברית.

הקריירה הפוליטית של גאלי התפתחה במהלך תקופת הנשיאות של סאדאת במצרים, שם כיהן גאלי כשר החוץ והיה חבר בוועד המרכזי של האיחוד הסוציאליסטי הערבי. לאחר מכן נבחר גאלי להיות המזכ"ל השישי של האו"ם (והראשון מהעולם השלישי). הוא היה הראשון והיחיד שלא נבחר לכהונה שנייה עקב הטלת ווטו מארצות הברית, בגלל (בין היתר) חילוקי הדעות שהיו לו עם העולם המערבי בכלל וארצות הברית בפרט.

מורשתו של גאלי הותירה אחריו קיתונות של ביקורת על הכישלון של האו"ם להתערב ברצח העם ברואנדה, רצח עם שהותיר אחריו למעלה מ-800,000 הרוגים, למרות הנוכחות בשטח של חיילי כוחות שמירת השלום של האו"ם. כמו כן, נטען שלא פעל מספיק כדי להתערב במלחמת האזרחים באנגולה, וגם שההתערבות של האו"ם ביוגוסלביה הצליחה באופן חלקי בלבד, לנוכח אלפי ההרוגים  בטבח סרברניצה ב-1995. מנגד, הוא הצליח לארגן סיוע נרחב לרעבים באפריקה וסייע בתיווך הסכמים בין מדינת ישראל ומצרים, ומורשתו נותרה שנויה במחלוקת.