מאמרים

לא רק או״ם-שמו״ם / אנדי איז'ק, מדריכת פרומונרס

לא פעם נוהגים לחשוב שכל מה שישראל עושה באו״ם מסתכם בלספוג ביקורות והטפות מוסר בכל הזדמנות, בכל פורום ובכל וועדה. אולם למשלחת ישראל באו״ם, אשר בראשה עומד השגריר לאו״ם, הנציג הדיפלומטי הבכיר ביותר של ישראל לארגון, ממלאת תפקיד חשוב בקידום יוזמות ופתרונות לאתגרים הרבים המתרחשים בעולם. בשנים האחרונות נרשמה התקדמות משמעותית במידת השתתפותה של ישראל כשחקנית פעילה במשחק העמים של האומות המאוחדות:

במסגרת הועדה השניה של העצרת הכללית, ישראל ניסחה והעבירה שתי החלטות:
החלטה המקדמת פיתוח טכנוליוגות חקלאיות, והחלטה לקידום יזמות בפיתוח בר קיימא. שתי ההחלטות חדשות יחסית והתקבלו רק בשנים האחרונות, לאחר תהליך ממושך ועבודה מאומצת של משלחת ישראל לאו״ם. ההחלטות מקדמות פיתוח למדינות נחשלות ומתפתחות, ולמעשה משווקות לעולם את היתרונות היחסיים של טכנולוגיות ישראליות בתחומי חקלאות, יזמות ופיתוח בר קיימא.

ההחלטות מאושררות באו״ם בהצבעה בכל שנה מחדש, וזוכות לרוב מרשים של מעל 100 מדינות המצביעות בעד ההחלטה. הקבוצה הערבית, המונה 34 מדינות, הצביעה כולה כ׳נמנעת׳ להחלטה, לפי המסורת הפוליטית של מדינות אלו בכל הקשור ליחסן לישראל.

דוגמאות נוספות להשתתפות פעילה של ישראל ותרומתה החיובית לארגון ניתן למצוא בכל אסון טבע או מגפה שפוקדים אזורים שונים בעולם, בדמות תרומת ציוד סיוע והצלה, ציוד רפואי ותרומות כספיות. לאחרונה, קרן התורמות של האו״ם לטיפול במגפת האבולה במערב אפריקה גייסה הון משמעותי מקרב מדינות העולם, בהן ישראל היתה התורמת הגדולה ביותר ביחס לגודל אוכלוסייתה.

צעדים אלו משמעותיים עבור המדינה ומחזקים את האופן בו היא נתפסת בעיני מדינות אחרות, ובעלי השפעה רבה הן בשל תרומתם החיובית לעולם, והן בשל הצבתה של ישראל בחזית.