מאמרים

הנהגה נשית בעולם /דניאל חזנוביץ', מדריכת פרומורנס

לכבוד יום האישה הבינלאומי שהתקיים ב-8 במרץ, הבא ונבחן את ייצוג הנשים בתפקידי הנהגה פוליטיים במדינות העולם:
לפי מחקר שעשתה רשת החדשות CNN בקרב ממשלותיהן של מדינות העולם והאו"ם התגלה כי במהלך 50 השנים האחרונות רק ב-63 מדינות בעולם עמדה אישה בשלב כלשהו בראש המדינה. ל-7 מתוך כל 10 מדינות בעולם מעולם לא היתה מנהיגה אישה. יתר על כן, בכ-2/3 ממדינות אלו נשים אלו שלטו במשך פחות מ-4 שנים ולעיתים אף פחות משנה אחת. כיום יש הנהגה נשית בפחות מעשירית ממדינות העולם.

המדינות בהן שלטו נשים למשך הזמן הרב ביותר עד היום הינן הודו, אירלנד ובנגלדש. מתוך 50 השנים האחרונות נשלטו אלו בידי נשים במשך 21 שנים. במקום השני ניתן למצוא את איסלנד אשר בה היתה הנהגה נשית במשך 20 מתוף 50 השנים האחרונות. מנגד, מתוך 63 המדינות שציינו ישנן 3 מדינות בהן שלטה אישה במשך יומיים בלבד- אוסטריה, אקוודור ומדגסקר. באוסטריה קרה הדבר בשל כך שההממשלה היתה ממשלת מעבר, אך באקוודור ובמדגסקר נשים אלו נדחקו החוצה והוחלפו בגברים.

ישנם איזורים בעולם בהם הנהגה נשית הינה יותר מקובלת. האיזור הבולט ביותר בהקשר זה הינו איזור המדינות הנורדיות (למעט שוודיה). בנוסף לאיסלנד אותה ציינו קודם, הנהגה נשית התקיימה גם בפינלנד במשך 12 שנים ובנורבגיה במשך 11 שנים. איזורים נוספים בהם מקובלת יותר הנהגה נשית הינם במדינות דרום מזרח אסיה ודרום אמריקה.

מהן הסיבות לתופעה זו? על פי סקר שנערך בשנים האחרונות בארה"ב (מדינה שבה עד היום לא היתה נשיאה אישה, אם כי ייתכן ונתון זה ישתנה לאחר הבחירות הקרובות) התגלה כי רבים במדינה מאמינים שאחת הסיבות העיקריות לתופעה נובעת מכך שנשים נדרשות לסטנדרטים גבוהים יותר מאשר גברים. טענה אחרת אומרת שנשים נוטות לא להעריך את עצמן כראוי בגלל הבניה חברתית ולכן ישנן פחות נשים השואפות לתפקידי מפתח. טענה שלישית הינה שאותה ההבניה החברתית מונעת מהחברה לראות נשים כנציגות ראויות לתפקידי מפתח בשלטון. כמו אלו ישנן עוד טענות רבות ומגוונות, אך בסופו של יום התוצאה היא אחת:

ישנן משמעותית פחות נשים בתפקידי מפתח ממשלתיים ברוב מדינות העולם, ועל אף שהעולם במגמת עלייה מבחינת מספר הנשים בשלטון ומספר השנים בהן הן מחזיקות בו, ישנה דרך ארוכה לעבור עד שנגיע למצב בו הנהגת העולם תייצג את אחוזי הגברים והנשים באוכלוסיית העולם.