סדנת מקוצרת – 5 מפגשים

רקע כללי על סדנת מודל או"ם מקוצרת (5 מפגשים)

סדנת מודל האו"ם הינה הכשרה מתומצתת לקבוצה של עד 25 תלמידים במהלכה יעברו המשתתפים הכשרה בתחום הדיפלומטיה ותהליכי קבלת ההחלטות בארגון האו"ם. במהלך הסדנה, התלמידים יקבלו מדינה אותה הם צריכים לייצג במסגרת אחת מוועדות האו"ם וייצגו אותה תוך שמירה על האינטרסים של אותה המדינה בוועדה, זאת תוך שימוש בכלים הפרקטיים והתאורטיים אשר יוקנו להם במהלך הסדנה.

המפגשים בסדנה נערכים בהנחיית מדריך מקצועי בעל ניסיון רב בהדרכת קבוצות וכנסי מודל או"ם בארץ ובעולם, ובסיועם המקצועי של מיטב אנשי האקדמיה והפרקטיקה העוסקים בתחום היחסים הבינלאומיים והמשפט הבינלאומי הפומבי.

היות וארגון ProMUNers הינו היחיד מסוגו בישראל ובעל ניסיון רב וייחודי בהפעלה וניהול בתחום מודל האו"ם, למשתתפים תינתן גישה למאגר רחב היקף של בוגרים אשר התנסו והשתתפו בפעילויות מודל או"ם בארץ ובעולם. כתוצאה מכך, לחברי הסדנה תינתן ההזדמנות ללמוד ממארגנים ומשתתפים ותיקים וכן ליהנות ממגוון עשיר של הרצאות מעשירות בתחומי ידע שונים, וכל זאת בשל המוניטין של מייסדי ומנהלי ארגון ProMUNers, קשריהם ויחסיהם עם דמויות מובילות בעולם היחסים הבינלאומיים והמשפט הבינלאומי הפומבי.

קהל היעד

ככלל הסדנה מומלצת מאוד לרשויות מקומיות קטנות ובינוניות בגודלן או לבתי ספר תיכוניים שמעוניינים ליצור נבחרת מודל או"ם פנימית ויש ביכולתם, לאחר שהחניכים מסיימים את הסדנה, להקצות איש צוות כדי ללוות את הקבוצה במשך השנה אחת לשבועיים או חודש.

מטרות הסדנה ויתרונותיה

המטרות אותן סדנת מודל האו"ם נועדה לשרת הינן כאלו שמעניקות למשתתף כלים רבים, פרקטיים ותאורטיים, אך גם ערכים שמשותפים למנהיגים, אנשי ציבור ואנשי עסקים מובילים.

מטרת העל של הסדנה הינה יצירה וטיפוח של מנהיגות בקרב המשתתפים.

מטרות משנה: הקניית ידע תיאורטי בסיסי וכלים מעשיים ביחס לעבודת האו"ם, מוסדותיו ותהליכי קבלת ההחלטות בארגון; הבנה של הפוליטיקה הבינלאומית והכרת נבכי עולם הדיפלומטיה והמשפט הבינלאומי הפומבי; שיפור יכולות הדיון, הניתוח וההתבטאות; אמנות הדיבור בפני קהל; שימוש בשפת גוף; כתיבה וארגון של טיעון; ניהול משא ומתן; שיפור והבנה של תהליכי קבלת החלטות ועוד.

מבחינת התלמידים, מדובר בפרויקט אשר עצם ההשתתפות בו תעשיר את עולמם האישי, התרבותי, החברתי והמקצועי. תלמיד אשר ייקח חלק פעיל בסדנה ייהנה מכניסה לעולם האקדמי בשלב מוקדם וייחשף לתחום הדיפלומטיה באופן ישיר ומעשי.

הסדנה (מבנה ותכנים)

הסדנה תכיל חמישה מפגשים בני שלוש שעות אקדמיות כל מפגש.
הסדנה מקיפה ואינפורמטיבית, אך גם מספקת מספיק זמן להתנסות מעשית של ייצוג מדינה, דיבור מול קהל, כתיבת החלטות ועוד.

אוכלוסיית היעד של התכנית היא תלמידים מצטיינים, בעלי יכולות אישיות גבוהות, מוטיבציה רבה וחשיבה ביקורתית. המפגשים מועברים בשפה האנגלית, אבל ישנם הסברים מפורטים ותרגום סימולטני לטרמינולוגיה המקצועית.
התכנים המועברים במפגשים הם ברמה אקדמית, והותאמו בקפידה לתכנית לימודים של תלמידי תיכון מצטיינים. התכנים מעודכנים באופן שוטף בהתאם לשינויים ולהתפתחויות בכל הנוגע לעבודת האו"ם, מבנהו, חוקיו ומחקרי יחב"ל. כמו כן, הסימולציות ידמו נושאים רלוונטיים ועדכניים העומדים על האג'נדה של הקהילה הבינלאומית והאו"ם עצמו, ויכתבו בכל פעם מחדש בכדי להיות אקטואליים ככל האפשר.

המפגשים כוללים גם זמן למתן משוב אישי וקבוצתי למשתתפים על ביצועיהם במהלך הסימולציות. כמו כן, כל המפגשים דורשים הכנה מוקדמת מהתלמידים, שמשתנה בהיקפה ובנושאיה בהתאם לתכני המפגש.
כמות משתתפים בכל סדנה היא בין 15 ל-25 ילדים.

מפגש – 1: הקדמה ומבוא – ארגון האו"ם

יעסוק בהרחבה בארגון האו"ם (היסטוריה, מבנה, מטרות ואמנת האו"ם) וביחסים שבין ישראל לאו"ם (הדעות הקשות אשר מושמעות כלפי ישראל בגופי האו"ם השונים, האיזון בין המדינות, האינטרסים של ישראל ועוד).

מפגש 2: יחסים בינלאומיים וכללי פרוצדורה בסיסיים

יעסוק בתיאוריות מובילות בנוגע לגורמים המשפיעים על מדיניות חוץ. במפגש זה ילמדו המשתתפים את כללי הדיון הבסיסיים הנהוגים בוועדות האו"ם ומיד לאחר מכן יעברו לפרקטיקה ויתרגלו את הכללים תוך ביצוע סימולציה ראשונה.

מפגש 3: מיני סימולציה

בתחילת המפגש יתרגלו הילדים מיני סימולציה בה יתרגלו את כללי הפרוצדורה אותם למדו במפגש הקודם.

מפגש 4: כללי פרוצדורה מתקדמים

לימוד של כללי הדיון המורכבים יותר, לרבות ניסוח טיוטות החלטה וניירות עבודה. המפגש יכלול גם סימולציה של אחת מוועדות האו"ם. המפגש יכלול סדנה בעקרונות מו"מ.

מפגש 5: סימוציה מלאה

המפגש כולו יוקדש לסימולציה של המשתתפים. המפגש יכלול סדנת כתיבה.

כנס מודל האו"ם של ProMUNers
למשתתפים תוקנה הזכות להשתתף בכנס מודל האו"ם הארצי לנוער של ProMUNers שיתקיים באזור חג הפסח. העלות של השתתפות בכנס לא כלולה במחיר ולילדים אשר יהיו מעוניינים להשתתף בכנס, תינתן הנחה בגובה ההנחה שניתנת לבוגרי התכנית השנתית. בנוסף, המשתתפים יחוברו לארגון בוגרים אשר באמצעותו יקבלו הודעות על פעילות מודל האו"ם בארץ ובחו"ל.

הסדנה תכיל חמישה מפגשים בני שלוש שעות אקדמיות כל מפגש.