מאמרים

יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים / שרה דויד, מדריכת פרומונרס

יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים חל ב-25 בנובמבר מאז הוכרז על ידי האו"ם בדצמבר 1999 כיום המיועד למאבק באלימות נגד האישה. התאריך נקבע ל-25 בנובמבר לציון רצח האחיות מיראבל, שלוש פעילות פוליטיות ברפובליקה הדומיניקנית שנרצחו בשנת  1960 בהוראת הדיקטטור רפאל טרוחיו. תאריך זה מציין גם את התחלתם של "16 ימים של אקטיביזם נגד אלימות מבוססת מגדר" כשבסופם מצוין "יום זכויות האדם "ב-10 בדצמבר. במסגרת ההכרזה על יום המאבק, אימצה העצרת הכללית של האו"ם בהחלטה 48/104 את ההצרה בדבר המאבק באלימות נגד נשים. בנוסף, קרא האו"ם בהחלטה 54/134 לממשלות העולם ולארגונים לא ממשלתיים לארגן פעילויות להעלאת המודעות הציבורית לסוגיה.

אלימות נגד נשים מהווה אחת מההפרות ההרסניות ביותר של זכויות אדם בימינו. היא חוצה אוכלוסיות ומגזרים, ובאה לידי ביטוי באופנים שונים כאלימות פיזית, מינית, נפשית וכלכלית. אלימות זו מהווה מכשול להתפתחותם של תחומים רבים; ביניהם ביעור העוני, מאבק באיידס ושמירה על השלום והביטחון. מחקרים אף מראים כי שוויון מגדרי עוזר במניעת סכסוכים, וששיעורי האלימות הגבוהים נגד נשים קשורים בהתפרצויות סכסוכים.

היעד החמישי ברשימת היעדים לפיתוח בר-קיימא של האו"ם, מכיר בשוויון מגדרי ובהעצמת נשים כעדיפות מפתח. מעבר לכך, היעדים לפיתוח בר-קיימא משולבים כולם זה בזה, ולכן איננו יכולים לחשוב על יעד אחד מבלי להתייחס גם להעצמת נשים ולסיום האלימות נגדן.

למרות כל אלו – פעולות להכללה, מנהיגות והגנה של נשים נותרו בלתי נאותות. באזורים מסוימים יש אף נסיגה בהתקדמות. ב-12 השנים האחרונות ונכון ל-87 מדינות, 19% מהנשים בגילאי 15-49 הצהירו שהן חוו אלימות פיזית או מינית ע"י אדם בעל קשר אינטימי בשנה שקדמה לסקר, כך עולה מנתוני דו"ח מזכ"ל האו"ם בדבר ההתקדמות ביישום היעדים לפיתוח בר-קיימא.

מדוע? חשוב לזכור שאלימות נגד נשים וילדות אינה בלתי נמנעת, מניעה אפשרית והכרחית. העצמת נשים וילדות נדרשת מאמצים נמרצים במסגרת המשפט, הנורמות החברתיות והחינוך. יתרה מכך, הצורך ביום להעלאת המודעות נובע רבות מכך שהמידע אודות היקף האלימות נגד הנשים אינו גלוי לציבור, וחלקו אף אינו מדווח לרשויות.

לשם הסיוע בחשיפה ובהעלאת המודעות לבעיה, השיק מזכ"ל האו"ם את יוזמת ה-UNiTE ב-2008. הנושא בו מתמקדת היוזמה השנה הוא "לא משאירים אף אחת מאחור: הסוף לאלימות נגד נשים וילדות". הדגש השנה הוא סיוע לאוכלוסיות המוחלשות ביניהן פליטות, בנות עמים ילידים ונפגעות מקונפליקט ואסונות טבע. אלו מביאים לאובדן מבנים חברתיים של הגנה ותמיכה, ובכך חושפים נשים וילדות לאלימות מינית, נישואים בכפייה וסחר בגופן. יוזמה זו פועלת יחד עם ממשלות וארגונים שונים תוך פעולה במישור המימון והמשאבים, במישור המשפטי ובמישור החינוכי. במסגרת יוזמה זו, מצוין ה-25 בכל חודש ומכונה "יום כתום". הכתום נבחר כסמל לעתיד בהיר ואופטימי יותר, נקי מאלימות נגד נשים. היום הכתום מצוין ע"י מעל 105 מדינות, ובישראל לדוג' נבנתה התוכנית "חברות וזוגיות ללא אלימות" בשיתוף עם משרד הרווחה, המתמקדת בחינוך והכנה של תלמידי תיכון לניהול קונפליקטים ללא אלימות בזוגיות.  יוזמות נוספות בתחום כוללות את גוף הנשים של האו"ם שפעל  לצד המשרד למאמץ הומניטרי של האו"ם לקידום תפקידן של נשים כמשתתפות משמעותיות בהתאוששות, בשיקום ובפיתוח נפאל לאחר רעידות האדמה ההרסניות שהתרחשו בה בשנת 2015. לכך מתווספת קרן הנאמנות של האו"ם לסיום אלימות נגד נשים, שמציעה מימון לארגונים שמתייחסים קונקרטית לאלימות נגד נשים וילדות במשברים הומניטריים, ומשקיעה כיום כ-2.5 מיליון דולר ב-5 ארגונים. גם קרן האוכלוסין של האו"ם נותנת מענה לסוגיה זו, ומתאמת מענה לאלימות המינית המתמשכת בדרום סודן, הכולל תמיכה במערכת הפניית קורבנות ששרדו לטיפול רפואי ומענה פסיכולוגי ראשוני. הסטטיסטיקה ביחס לאלימות נגד נשים והכללתן בחברה והנהגה אינה משקפת תמונה אופטימית במיוחד בחלקים נכבדים בעולם. לצד זאת, לא ניתן להתעלם מהיוזמות הרבות הפועלות לקידום העצמת נשים וילדות ועתיד נקי מאלימות. ניתן רק להמשיך ליזום ולתמוך ביוזמות הקיימות, הן ברמה המקומית והן ברמה הגלובלית, בתקווה שהממצאים באג'נדה של היעדים לפיתוח בר קיימא בשנת 2030 ישקפו מציאות מעט יותר ורודה.